Herkes tam süreli bir gebeliğin üç trimesterden oluştuğunu bilir ve bu dokuz ay boyunca hamile kadınların sağlık ve besin alımına çok dikkat ve özen gösterilir. Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Koleji'nin (ACOG) “dördüncü üç aylık dönem” olarak adlandırdığı şeye çok daha az odaklanılıyor - doğumdan sonraki aylar genellikle emzirmeyi, bazen depresyonun başlangıcını ve iyileşme ve güçlenmeyi içeriyor. ACOG'ye göre, doğumdan hemen sonraki haftalar, hem annelerde hem de bebeklerde uzun vadeli sağlık ve esenlik için zemin hazırlayabilir.1 Hem hamilelik sırasında hem de doğumdan sonra kadınlar için dengeli ve besleyici beslenmenin hem anne hem de bebek için en iyisi olduğu genel bilginin yanı sıra sağduyuya dayalıdır. Doğum öncesi vitaminler, bir kadının diyetinin yetersiz kalması durumunda besin alımını sağlamak için hamile kadınlar için evrensel bir öneridir. Peki ya doğum sonrası dönemde? Hamilelik sırasında özellikle endişe verici olan besin maddelerinin çoğu doğum sonrası dönemde önemlidir, ancak sadece dengeli bir diyet uygulamak, özellikle emzirmeyi veya emzirmeyi seçenler için sözde dördüncü üç aylık dönemdeki kadınlar için yeterli olmayabilir. Doğum sırasında ortalamanın üzerinde kan kaybı yaşayanlar. Doğum Sonrası Beslenme Doğum sonrası dönemde takviyenin potansiyel faydaları hakkında çok az bilgi mevcuttur ve bu da yeni annelere doğum sonrası iyileşmelerinde rehberlik etmeyi zorlaştırmaktadır.2 Doğum sonrası takviye için mevcut öneriler değişiklik göstermektedir ve hatta bazıları çelişkilidir. Örneğin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, emziren annelere kısıtlayıcı diyetler uyguladıklarında besin takviyesinin sürdürülmesini tavsiye ediyorlar ve vejetaryen diyetlerinin bu kategoriye girdiğini belirtiyorlar. ACOG, doğum öncesi takviyelerin doğum sonrası dönemde ne kadar süreyle sürdürülmesi gerektiğine veya hangi vitaminlerin hangi dozda takviye edilmesi gerektiğine dair kesin bir tavsiyede bulunmazken, Dünya Sağlık Örgütü doğum öncesi vitaminlerin doğumdan sonra en az üç ay süreyle devam etmesini tavsiye ediyor anemi bir risk ise faktör. Özellikle, hamile kadınlarda anemi prevalansının yüksek (% 40 veya daha fazla) olduğu bölgelerde, Dünya Sağlık Örgütü kadınların anemiyi önlemek için rutin olarak demir ve folat takviyesi almalarını önermektedir.4 Doğum sonrası dönemde takviye için farklı uzman önerileri, muhtemelen annenin doğum sonrası sağlığında beslenmenin rolünün özellikle doğum öncesi sağlıkla karşılaştırıldığında yeterince araştırılmamış olmasından kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, doğum sonrası dönemde emziren kadınlar ve doğum sonrası yeni doğmuş bir bebeğe bakarken iyileşen tüm kadınlar için birkaç besin çok önemlidir.

Thrive'ın sahibi olan MS, RD, CDN'den Alexandra Paetow, "Emzirme, besin gereksinimlerini değiştirmede önemli bir faktör olsa da, doğumdan sonra emzirmeyen kadınlar için ayrı bir resmi yönergenin olmaması şaşırtıcı olabilir" diyor. ve Maplewood, New Jersey merkezli, gebelik öncesi, doğum öncesi ve doğum sonrası beslenme konusunda uzmanlaşmış özel bir uygulama olan Bloom Nutrition LLC. "Doğumdan sonra gerekli olan şifa bir başka önemli husustur." Paetow, emzirmeyen kadınların olası besin eksikliklerini gidermek için en az üç ay doğum öncesi takviye almalarını önerir.
Paetow, "En azından doğum sonrası dönemde, tüm doğum sonrası kadınlar için vitamin ve mineral ihtiyaçlarının değiştiğini iddia ediyorum" diye devam ediyor. Pek çok kadının hamilelik sırasında demir eksikliği anemisi ile mücadele ettiğini ve postpartum dönemde demirin endişe kaynağı olmaya devam ettiğini vurguluyor. Paetow, "Hamileliğin artan demir ihtiyacı doğum sonrası kan kaybıyla birleştiğinde," diyor, "demir açısından zengin bir diyet ve gerektiği şekilde takviye sağlamak doğum sonrası dönemde önemli bir beslenme odağıdır."
Real Food for Pregnancy kitabının yazarı Lily Nichols, RDN, CDE'ye göre doğum sonrası vitamin ve mineral alımına ilişkin hususlar iki yönlüdür: annenin iyileşmesi ve sağlığı ve emzirmeyi seçen kadınlar için anne sütündeki mikro besinler. Nichols, doğum sonrasına ulaşan kadınların çoğunun süt tedarikini artırmak için yemekten endişe duyduklarını, ancak kitabında bir bölüm ayırdığı bir konu olan doğum sonrası iyileşmeyi düşünmek zorunda olmadıklarını söylüyor. Muazzam hormonal değişimler de dahil olmak üzere doğum sonrası iyileşmenin fizyolojisine dayanarak, doğum sonrası kadınlara danışmanlık yaparken odağın kolin, iyot, demir, çinko, A vitamini, selenyum, DHA ve B12 vitamini üzerinde olması gerektiğini söylüyor.
En İyiyi Bekleyin: Hamilelik Öncesi, Sırası ve Sonrası Sağlıklı Beslenme Kılavuzunuz kitabının yazarı Elizabeth Ward, MS, RD, C ve E vitaminleri, kolin ve DHA dahil olmak üzere çeşitli besin maddeleri için önerilen alımların daha yüksek olduğunu hatırlamanın önemli olduğunu söylüyor. emzirme döneminde hamilelikten daha fazla. A, C ve E vitaminleri için öneriler daha yüksek olsa da, bunları yiyeceklerle veya normal bir multivitaminle tatmin etmek genellikle daha kolaydır. "

Emziren Kadınlar İçin Beslenme
Bebeklerini emzirmeyi seçen kadınlara tavsiyede bulunmaya yardımcı olacak pek çok kaynak mevcuttur, ancak besin eksiklikleri yaygın olduğu için bilgiler tekrarlanmaya dayanmaktadır. Nichols, "En son [Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Anketi] verileri, hamile veya emziren kadınların% 47'sinde en az bir mikro besin eksikliği olduğunu ortaya çıkardı" diyor. Takviye gerektirebilecek besinler arasında demir, iyot, folik asit ve D vitamini bulunur.2 Nichols, gebelik sırasında alınan doğum öncesi bir vitaminin en az altı ay veya emzirme devam ettiği sürece doğum sonrası sürdürülmesini önerir. Diyetteki tipik olarak düşük seviyeler nedeniyle aşağıdaki besinler seçilmiştir.
Kolin
Kolin, hamilelik öncesinde, sırasında ve sonrasında kadınlar için önemli bir besindir. Ancak çoğu kadın diyetlerinden yeterince alamıyor. Hamile kadınların yaklaşık% 90 ila% 95'i yetersiz miktarda kolin tüketmektedir.5 Bu, emziren kadınlar için daha da fazladır çünkü kolin gereksinimleri hamilelik sırasında önerilenden daha fazladır.
Bununla birlikte, reçetesiz satılan birçok multivitamin ve mineral takviyesinin yanı sıra reçeteli doğum öncesi takviyeleri yeterli kolinden yoksundur. Kolin için Önerilen Diyet Ödeneği (RDA) belirlenmemiştir. Yine de, besinler için BKA'ları belirlemekten sorumlu olan Gıda ve Beslenme Kurulu, 425 mg / gün çocuk doğurma çağındaki kadınlar için Yeterli Alım sağlamıştır; hamilelik sırasında önerilen alım miktarı 450 mg / gün ve emzirirken 550 mg / gün'dür.6
Amerika Birleşik Devletleri'ndeki başlıca besin kaynakları kolin açısından özellikle zengin olan et, kümes hayvanları, balık, süt ürünleri ve yumurta gibi hayvan bazlı ürünlerdir. Turpgillerden sebzeler de iyi kaynaklardır. Bu yiyecekleri yemesine rağmen, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki çoğu insan, Kolin için Yeterli Alımdan daha az tüketiyor.7 Emziren bir anneye takviye konusunda danışmanlık yaparken, kolin içeren bir tane tavsiye ettiğinizden emin olun.

DHA ve EPA
Çalışmalar, Amerika Birleşik Devletleri'nin bazı bölgelerinde anne sütü DHA düzeylerinin dünyanın en düşükleri arasında olduğunu bildirmiştir.8 Bu, emziren kadınlarda DHA alımının yeterli olmasını sağlamak için yeterli bir nedendir. Balık yağları en yaygın ek DHA kaynağıdır. Bir çalışma, emziren kadınlar arasında, doğum sonrası dört ila altı hafta boyunca, normal diyetleri, anne sütü ve maternal plazma DHA'nın yanı sıra altı hafta boyunca plasebo, 200 mg veya 400 mg DHA verilen plaseboya kıyasla anlamlı ölçüde daha yüksek bulundu. DHA takviyesi ayrıca bebeklerin beyin gelişimi için önemli olan plazma yağ asitleri seviyelerini de etkiledi.
Vücutta kısmen DHA'ya dönüştürülen DHA veya EPA için RDA bulunmamakla birlikte, emziren anneler için mevcut diyet önerileri günlük 250 ila 375 mg DHA artı EPA kombinasyonudur.10 Anne sütündeki balık kokusu bir endişe ise, uzun vadeli anne balık yağı tüketimiyle bile kokunun değişmediğini keşfetti.11
Atlanta merkezli Lifestyle Dietitian LLC'nin sahibi ve Beslenme ve Diyetetik Akademisi sözcüsü Jerlyn Jones, MS, MPA, RDN, LD, CLT, hamile ve emziren kadınlara 100 mg ile vegan takviyesi önermektedir. Artan gereksinimleri karşılamak için 200 mg DHA. Jones, “Yosun kaynaklı DHA veganlar için bir alternatiftir” diyor. Günlük 3 grama kadar olan balık yağı, FDA tarafından Genel Olarak Güvenli Olarak Kabul Edilmektedir.
D vitamini
Doğum sonrası D vitamini desteğinin rolü henüz anlaşılmaya başlanmıştır.2 Özellikle ilgi alanlarından biri, bu makalenin sonraki bölümlerinde ele alınacak olan D vitamini ve doğum sonrası depresyondur (PPD).
Anne sütü aktif D vitamini formunun çok azını içerir. Anne desteği hem anne serumu hem de anne sütünde seviyeleri artırır. Çalışmalar, anne sütüyle beslenen bebeklerin anne sütü yoluyla uygun miktarda D vitamini almasını sağlamak için 6.000 IU veya daha yüksek D vitamini dozlarının gerekli olabileceğini ileri sürdü. Bu, şu anda önerilen günlük 600 IU alımından önemli ölçüde daha fazladır.2 Bu kadar yüksek dozlarda D vitamini önermeden önce, en iyisi hastanın sağlık hizmeti sağlayıcısına danışmaktır.
Vejetaryenler ve Veganlar
Doğum sonrası besin ihtiyaçları vejeteryanlar ve veganlar için doğum sonrası diğer kadınlar için olduğu gibi aynı olsa da, beslenme ihtiyaçlarını karşıladıklarından emin olmak için yiyecek seçimlerinde daha bilinçli olmaları gerekir. Paetow, "Hayvansal gıda kaynaklarından elde edilmesi genellikle daha kolay olan ve vejeteryanlar ve veganlar için doğum sonrası önemli olan bazı spesifik besinler B12 vitamini, demir, iyot, kolin ve çinkodur" diyor. Bu besinlerden herhangi biri diyette yetersiz kalırsa, onları sağlayan bir takviye, besin seviyelerini önerilen seviyelere geri getirebilir. Akademi, vegan veya lakto-ovo vejetaryen diyetleri yiyen anneler için hamilelik ve emzirme döneminde B12 vitamini takviyesi önermektedir.12 Bununla birlikte, bir çalışmada anne sütündeki B12 vitamini konsantrasyonlarının veganlarda (% 19,2) ve vejetaryenlerde (% 18,2) düşük olduğu bulunmuştur. ) ve vejeteryan olmayanlar (% 15,4).
Vejetaryen anneler için, demir emilimini artırmak için C vitamini yönünden zengin bitki besinlerinin yanı sıra bol miktarda bitki demir kaynağı almak da önemli hale geliyor. Diyet yoluyla yeterince almak zor veya imkansızsa, hem demir hem de C vitamini içeren bir takviye düşünülmelidir.
C Bölümleri, Çoğulları ve Sık Gebelikler
Diğer doğum sonrası durumlarda olduğu gibi, doğum sonrası sezaryen yoluyla doğum yapmış, çoğul doğum yapmış veya birbirine yakın birkaç gebelik geçirmiş kadınlar için özel bir öneri yoktur, ancak dikkate alınması gereken bazı besin maddeleri vardır. Jones, “Sezaryen yapıldıktan sonra belirli vitamin ve mineral ihtiyaçları hakkında kanıta dayalı araştırma yok” diyor.
Bununla birlikte, sezaryen ile doğumda kan kaybı, komplike olmayan vajinal doğumdan iki kat daha fazladır, doku onarımı doğumdan sonra daha uzun bir süre alır ve kesikten enfeksiyon riski daha yüksektir.14 Kan kaybının artması da katları doğururken faktör. Daha fazla kan kaybı, daha yüksek anemi riskine dönüşebilir, bu nedenle doğum sonrası yeterli miktarda demir almak bu kadınlar için özellikle önemlidir ve genellikle bir takviye gerekir. Aynı durum, birden fazla ardışık gebeliği olan kadınlar için de geçerlidir.15
Doğum sonrası iyileşme aynı zamanda besin ihtiyaçlarını da etkiler. Paetow, "Aynı nedenlerden dolayı, ameliyat sonrası hastalar için yara iyileşmesini desteklemek için belirli mikro besinlere odaklanmayı öneriyoruz, çinko, A vitamini ve C vitamini gibi mikro besinlerin alımı doğum sonrası önemlidir" diyor. Bununla birlikte, doğum sonrası dönemde belirli besin ihtiyaçları üzerine araştırmalar eksik olduğundan, bu hastaları desteklerken klinik yargı kullandığını da ekliyor. Bireyselleştirme çok önemlidir, diyor.Kanıtlar, belirli mikro besin eksikliklerinin PPD gelişimine katkıda bulunduğunu göstermektedir.16 Diyet takviyelerinin PPD'yi hafifletebileceğini gösteren kesin bir kanıt yoktur, ancak birkaç çalışma olası bir ilişki olduğunu öne sürmektedir. Omega-3 yağ asitleri ile takviye, emziren annelerde PPD'nin azaltılması için incelenmiştir. 35 randomize kontrollü çalışmanın bir meta-analizi, şiddetli depresyon tanısı alan kadınların omega-3 yağ asitlerinden fayda sağladığını, ancak hafif depresyonu olanların yaramadığını buldu.17
Bazı yüksek kaliteli çalışmalar, kan D vitamini seviyeleri düşük olan doğum sonrası kadınların, daha yüksek vitamin seviyesine sahip olanlara kıyasla depresyondan muzdarip olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu ileri sürdü. Bununla birlikte, mevcut bilgi durumu klinik tavsiyelerde bulunmak için bir temel sağlamak için yeterli değildir.18,19 Bu mekanizmaların daha iyi anlaşılması, PPD ile ilgili gelecekteki araştırmalar, klinik uygulamalar ve sağlık eğitimine rehberlik etmek için önemlidir.
Öneriler
Birkaç takviye özellikle doğum sonrası kadınlar için pazarlanıyor, ancak Paetow bunların besin içerikleri açısından tutarsız olduklarını söylüyor. "Bazı doğum sonrası takviyeler, doğum öncesi takviyelerden çok farklı değil, ancak bazıları öyledir." Beslenme Gerçekleri panelindeki besin seviyelerine bakmayı öneriyor ve bireyin diyetine ve sağlık faktörlerine göre ihtiyaçlarına uygun bir takviye öneriyor. Emzirmeyi dikkate alan vitamin ve mineraller için Diyet Referans Alımları olsa da, hiçbiri doğum sonrası iyileşmeyi özel olarak dikkate almıyor ve bu da diyetisyenin rolünü çok daha önemli hale getiriyor.