Bir bardak süt veya bir smoothie'ye protein tozu eklemek sağlığınızı arttırmanın basit bir yolu gibi görünebilir. Sonuçta, protein kas, kemik kuvveti ve çok sayıda vücut fonksiyonunu oluşturmak ve korumak için gereklidir. Ve birçok yaşlı bireylerin iştah azalması nedeniyle yeterli protein tüketmez. Ancak dikkatli olun: bir kaşık çikolata veya vanilya proteini tozu sağlık risklerini barındırabilir. Harvard'a bağlı Brigham ve Kadın Hastanesi Beslenme Bölümü direktörü kayıtlı diyetisyen Kathy McManus, "Birkaç örnek dışında ve sadece gözetim altında protein tozu kullanmanızı önermiyorum" diyor

.Protein tozu nedir?

Protein tozları, bitkilerden (soya fasulyesi, bezelye, pirinç, patates veya kenevir), yumurtalardan veya sütten (kazein veya peynir altı suyu proteini) gelen toz protein formlarıdır. Tozlar, ilave şekerler, yapay tatlandırıcı, koyulaştırıcılar, vitaminler ve mineraller gibi başka bileşenler içerebilir. Kaşık başına protein miktarı 10 ila 30 gram arasında değişebilir. Kas oluşturmak için kullanılan takviyeler nispeten daha fazla protein içerir ve kilo kaybı için kullanılan takviyeler nispeten daha az içerir.

Riskler nelerdir?

Bir protein tozu kullanırken dikkate alınması gereken çok sayıda risk vardır. Onların arasında:Bir protein tozu bir diyet takviyesidir. FDA, ürünlerin güvenliğini ve etiketlenmesini değerlendirmeyi üreticilere bırakıyor. Dolayısıyla, bir protein tozunun üreticilerin iddia ettiklerini içerip içermediğini bilmenin bir yolu yoktur. Uzun vadeli etkileri bilmiyoruz.  McManus, "Takviyelerden yüksek protein alımının olası yan etkileri hakkında sınırlı veri var," diyor.Sindirim sıkıntısına neden olabilir. McManus, "Süt alerjisi olan veya laktozu [süt şekeri] sindirmekte zorlanan insanlar, süt bazlı bir protein tozu kullanırlarsa gastrointestinal rahatsızlık yaşayabilirler. "İlave şeker ve kalorilerde yüksek olabilir.  Bazı protein tozları çok az şeker ekledi ve diğerlerinde çok fazla (kepçe başına 23 gram kadar) var.  Bazı protein tozları, bir bardak sütü 1.200'den fazla kalorili bir içeceğe çevirir.  

Risk: kilo alımı ve kan şekerinde sağlıksız bir artış.  Amerikan Kalp Derneği kadınlar için günde 24 gram ve erkekler için 36 gram ilave şeker önermektedir. Yeni bir risk ortaya çıktıBu yılın başlarında, Temiz Etiket Projesi adı verilen kâr amacı gütmeyen bir grup, protein tozlarındaki toksinler hakkında bir rapor yayınladı.  Araştırmacılar, 130 tip toksin için 134 ürün taradı ve birçok protein tozunun ağır metaller (kurşun, arsenik, kadmiyum ve cıva), bisfenol-A (plastik yapmak için kullanılan BPA), pestisitler veya bağlantıları olan diğer kirleticiler içerdiğini keşfetti kanser ve diğer sağlık koşullarına. Bazı toksinler önemli miktarlarda mevcuttu. Örneğin bir protein tozu, izin verilen BPA sınırının 25 katını içeriyordu. Protein tozu nasıl bu kadar çok kirletici içerebilir?  Temiz Etiket Projesi, üretim süreçlerine veya toprakta (protein tozlarına yapılan bitkiler tarafından emilen) toksinlerin varlığına işaret eder.Test edilen protein tozlarının tümü yüksek seviyelerde toksin içermez.

Protein alımı için önerilen hedef kilogram başına 1 g

Örneğin:kahvaltı için bir yumurta (6 gram)

Öğle yemeğinde200 g  yoğurt (18 gram)

atıştırmalık için bir avuç fındık (4-7 gram) ve bir bardak süt (8 gram)

akşam yemeği için 120  g pişmiş tavuk  30 g

Ne yapmalısın?

Ancak bazı durumlarda protein tozu alımı faydalıdır.  - ancak sadece tıbbi gözetim altında. Bu gibi durumlar :yeme zorluğu veya iştahsızlık (kanser tedavisinin veya yaşlılıktan gelen zayıflığın bir sonucu olarak)cerrahi bir insizyon veya iyi iyileşmeyen bir basınç yarası (vücudunuzun hücreleri onarmak ve yenilerini yapmak için proteine ​​ihtiyacı vardır)daha iyi olmanız için (yanıklar gibi) ek kalori ve protein gerektiren ciddi bir durumdur. Aksi takdirde, tüm gıdalardan protein alın: fındık, tohumlar, az yağlı süt ürünleri (yoğurt, süt, peynir), baklagiller (fasulye, mercimek), balık, kümes hayvanları, yumurta ve yağsız et.