D vitamini gününü güneşte geçiriyor. Son yıllarda, araştırmalar, düşük kan seviyeleri ile kalp hastalığı, diyabet ve kanserden ruh hali bozukluklarına ve bunamaya kadar her şeyin daha yüksek riskleri ile ilişkilendirilmiştir. Bulgular fark edilmedi. D vitamini takviyeleri ve tarama testleri popülerlik kazanmıştır.

Ne yazık ki, bu D vitamini trendi mavi bir gökyüzü değil. Bazı insanlar takviyeleri ile aşırıya kaçıyor. 1999-2014 yılları arasında toplanan ulusal anket verilerine bakan araştırmacılar, potansiyel olarak güvenli olmayan miktarda D vitamini alan insan sayısında% 2.8'lik bir artış buldular - yani, yayınlanan 4.000'den fazla uluslararası birim (IU) Amerikan Tıp Derneği Dergisi'nin (JAMA) 20 Haziran sayısı. Aynı dönemde, günlük 1.000 IU veya daha fazla D vitamini alan insan sayısında yaklaşık% 18'lik bir artış vardı, bu da çoğu insan için önerilen 600 ila 800 IU dozunun ötesinde.

D Vitamini ve Sağlığınız

Güneş vitaminine takma adı verilen D vitamininin vücudunuzun güneşe maruz kaldıktan sonra ürettiği, vücudun kalsiyum ve fosfor emilimini artırarak güçlü kemikler oluşturmaya yardımcı olduğu uzun zamandır bilinmektedir. Ancak 2000'den başlayarak, D vitamininin diğer sağlık koşullarındaki rolüyle ilgili araştırmalar hızla genişlemeye başladı.

Dr. Manson, D vitamininin kemik sağlığındaki rolüne güçlü bir destek olmakla birlikte, diğer sağlık koşullarını önlediğinin kanıtı henüz kesin değildir. “D vitamini ve kalsiyum takviyesi üzerine araştırmalar karışık ve özellikle randomize klinik araştırmalar söz konusu olduğunda, bugüne kadar genellikle hayal kırıklığı yaratıyor” diyor.

Dr. Manson, yakın zamanda yayınlanan D Vitamini ve Omega-3 Deneme Sürümü'nün (VITAL) başlıca araştırmacısıdır (büyük bir çalışma (ülke çapında 25.000'den fazla katılımcı)). Çalışma, D vitamini takviyesi alanların kalp krizi, inme veya kanser oranlarını düşürmediğini buldu. Bununla birlikte, daha sonra kanser geliştiren insanlar arasında, en az iki yıl boyunca D vitamini takviyesi alanların, plasebo alanlara kıyasla kanserlerinden ölme şansı% 25 daha düşüktü.

D vitamini seviyenizi etkileyebilecek faktörler

D vitamini seviyeleriniz birçok faktörü yansıtır. Örneğin:

Kuzeyde yaşıyorsanız, cildiniz kış aylarında güneşe maruz kalmadan D vitamini üretemeyebilir, çünkü D vitamini eksikliği riski daha yüksektir.

Yaşınız. Cildinizin D vitamini üretme yeteneği yaşla birlikte düşer. 65 yaşın üzerindeyseniz, 20'li yaşlarınızda yaptığınız kadar dörtte bir D vitamini üretiyorsunuz.

Ten renginiz. Koyu tenli insanlar genellikle daha açık tenli bireylere göre daha düşük D vitamini seviyesine sahiptir. Afrikalı Amerikalılar, beyaz Amerikalılara kıyasla ortalama olarak kanlarında yaklaşık yarısı D vitamini içerir.

Senin kilon. 30'un üzerinde bir vücut kitle indeksiniz varsa, düşük D vitamini seviyelerine sahip olabilirsiniz. D vitamini yağda depolanır, bu nedenle obezite olan insanlarda, vücut tarafından kullanılmak üzere kandaki vitamin dolaşımının daha az olması .

Yediğiniz yiyecekler. Çok az gıda doğal olarak D vitamini içerir. ABD hükümeti, o zamanlar önemli bir halk sağlığı sorunu olan D vitamini eksikliğinin neden olduğu kemik zayıflatıcı bir hastalık olan raşitizmlerle mücadele etmek için 1930'larda bir D vitamini sütü takviye programı başlattı. Kahvaltılık gevrekler ve bazı portakal suyu da takviye edilebilir, ancak bu markaya göre değişir. Yani, yiyeceklerden aldığınız D vitamini miktarı yediğiniz yiyeceğe ve ne kadar süt içtiğinize bağlıdır.

Bazı sağlık koşulları. Enflamatuar bağırsak hastalığı, karaciğer hastalığı veya kistik fibroz gibi durumları olan kişiler, D vitamini emmede zorluk çekebilir ve bu da eksikliklere yol açabilir.

Manson, bazı çalışmaların düşük kan D vitamini seviyeleri ve çeşitli hastalıklar arasında bir ilişki bulmasına rağmen, D vitamini eksikliğinin aslında hastalığa neden olduğu kesin olarak kanıtlanmamıştır.Örneğin, ciddi bir hastalığı olan bir kişinin D vitamini eksikliği olabilir. Ancak bu durum, dışarıda fiziksel olarak aktif olmak için çok az zaman harcadığı veya kişinin zayıf bir diyete sahip olduğu için, her ikisi de birçok hastalık ve eksiklik için risk faktörleri olduğu için gelişmiş olabilir. Başka bir konu, hastalıkların kandaki D vitamini seviyelerini azaltabilen iltihaplanmaya neden olabilmesidir. Birçok koşulla kendi bağlantıları olan obezite, kandaki D vitamini miktarını da azaltabilir, çünkü vücudunuz vitamini yağ dokusunda depolar ve testlerde göreceği kan dolaşımından çıkarır. “Bu nedenle, düşük bir D vitamini seviyesi diğer koşulların bir işareti olabilir, ancak doğrudan bir hastalık nedeni olmayabilir,” diyor Dr. Manson.

Dr. Manson, D vitamini eksikliğinin hastalığa neden olup olmadığını anlamanın yanı sıra, ek almanın bu riskleri azaltıp azaltamayacağını belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu söylüyor.

D Vitamini Faydaları ve Uyarıları

Araştırma hala puslu olmasına rağmen, bazı insanlar kemik sağlığını geliştirmek için yeterli kalsiyum alımı ile birlikte D vitamini takviyelerinden faydalanacaktır. Ancak fayda sağlamak için büyük miktarda D vitamini gerektirmezler. “Daha fazlası mutlaka daha iyi değil. Aslında daha fazlası daha kötü olabilir” diyor Dr. Manson. Örneğin, JAMA'da yayınlanan bir 2010 çalışması, yaşlı kadınlarda çok yüksek dozlarda D vitamini alımının daha fazla düşme ve kırık ile ilişkili olduğunu gösterdi.

Ek olarak, çok fazla D vitamini içeren bir takviye almak nadir durumlarda toksik olabilir. Kanda çok fazla kalsiyum biriktiği, arterlerde veya yumuşak dokularda potansiyel olarak tortular oluşturduğu bir durum olan hiperkalsemiye yol açabilir. Ayrıca kadınları ağrılı böbrek taşlarına yatkın hale getirebilir.

D vitamini takviyeleri alıyorsanız, eve götürme mesajı ılımlılıktır. Çok fazla almak güneş vitamininin faydalarını sınırlayabilir.

D vitamininin seçilmiş gıda kaynakları

Gıda

Uluslararası birimler

Somon, pembe, pişmiş, 90g 444IU

Ton balığı, yağda konserve, süzülmüş, 90g  229IU

Sardalya, yağda konserve, süzülmüş, 90g  165IU

Süt, yağsız  250ml 116IU

Portakal suyu 250ml 100IU

Yumurta, bütün, pişmiş 1 büyük 44IU

Çedar peyniri, 30g 7IU

D vitamini takviyelerini güvenle almak için, bazı basit yönergelere bağlı kalmak en iyisidir:

D vitamini takviyesi alıyorsanız, muhtemelen günde 600 ila 800 IU'dan fazla ihtiyacınız yoktur, bu da çoğu insan için yeterlidir. Bununla birlikte, bazı insanlar, kemik sağlığı bozukluğu olanlar ve D vitamini veya kalsiyum emilimini engelleyen bir durum olanlar da dahil olmak üzere daha yüksek bir doza ihtiyaç duyabilirler. Doktorunuz tavsiye etmedikçe, günde 4.000 IU'dan fazla almaktan kaçının, bu da güvenli üst sınır olarak kabul edilir.Eğer eksikliğiniz yoksa haplar yerine yiyecek seçin. Mümkünse, D vitamininizi takviyeler yerine gıda kaynaklarından almak daha iyidir.Doktorunuza bildirin. Manson, "Birçok insan kendi başına yüksek doz takviyeleri alıyor ve doktorları bunun farkında bile olmayabilir" diyor. Aldığınız miktarın ihtiyaçlarınıza uygun olduğundan emin olmak için doktorunuzla ek kullanımını tartışın. Düzenli olarak iyi D vitamini kaynakları içeren dengeli bir diyetiniz varsa, hiç bir ek almanıza gerek olmayabilir.