Çayı sıcak içmeyi sevenler haydi biraz düşünme ve biraz da çayınızı soğutma vakti!

Çayı sıcak içmeyi sevenler haydi biraz düşünme ve biraz da çayınızı soğutma vakti! İçgüdüsel olarak yutkunurken yanma hissini boğazınızdan aşağıya doğru hissedersiniz. 

Yapılan araştırmalarda çayın biraz daha soğuk içilmesinin önemini vurguluyor. 

Uluslararası Kanser Dergisi'nde yapılan bir araştırma, sıcak çay içmek ile özofagus kanseri arasında bir bağlantı olduğunu söylüyor - ve özellikle sıcaklık endişe sebebi. Araştırmalarda, herhangi bir yiyecek ya da içeceğin fazla sıcaklığa maruz kalmasının yılların özofagus kanseri için potansiyel bir risk faktörü olduğunu söylüyor. Her türlü sıcak yemek veya sıvı, boğaz ve yemek borusunun iç yüzeyini tahriş etme potansiyeline sahiptir . “Bu, en büyük risk faktörü olan sıcaklıktır.” Çok sıcak bir şeyler yediğinizde veya içtiğinizde, boğaz veya yemek borusunun iç yüzeyinde termal bir yaralanmaya neden olabilir. Bu termal yaralanmalar (özellikle art arda olursa) kronik iltihaplanma ve kanser hücrelerinin oluşumuna neden olabilir.

Özofagus kanserinin prognozu
Özofagus kanseri hala oldukça nadirdir ve Amerika Birleşik Devletleri'nde teşhis edilen tüm kanserlerin yaklaşık% 1'ini oluşturur. Dünyanın diğer çay içme sıklığı fazla olan  bölgelerinde (çalışmanın yapıldığı İran'da olduğu gibi), yemek borusu kanseri çok daha yaygındır.

Tütün kullanımı,aşırı alkol kullanımı,ciddi veya kalıcı asit refleksi de özafagus kanser riskini arttırmaktadır.

Çalışmaya göre, 60 santigrat dereceden daha yüksek herhangi bir şeyin, yemek veya içmek için fazla sıcak olduğu düşünülüyor. Garantiye alma açısından maksimum sıcak su sıcaklığı sadece 40 santigrat derecedir! 

Yani sıcak içecek ya da yiyeceklerinizi yudumlamadan önce iki kez düşünün ve biraz daha soğumasını bekleyin!