Kilo vermenize engel bir bakteri olabilir. Bağırsak floramızın en yaygın üyelerinden biri Candida Albicanstır ve bağırsaklarımıza iyi bakmadığımız taktirde hızlıca çoğalırlar. Böylece kronik yorgunluklarımız , konstipasyon , dispepsi ve alerjik sorunlarımız ortaya çıkar.

Candida Albicans bir mantar türüdür ve kişilerin ağızlarında , kadınların vajen bölgelerinde bulunmaktadır. Bağırsak florasında tüm bakteriler dengeli bir şekilde bulunmalıdır. Bu denge immün sistemimizden sindirim sistemine kadar tüm fonksiyonlarımızda etkilidir. Bu nedenle bağırsaklar 2. beynimiz olarak adlandırılmaktadır.  Bağırsak yapımızın dengesi doğum ile başlar. Yani normal doğum sırasında bebeğin anne vajinası ile karşılaşmasıyla oluşmaya başlar. Bu nedenle annenin bağırsak ve vajen bakteri düzeyi çok öenmlidir.  Bağırsak yapısının bozulmaya başlamasıyla candidalar bağırsakta çoğalmaya başlar. Bağışıklık sistemini azaltmaya başlar ve bağırsak bariyerinin bozulması ile besin duyarlılığı oluşmasına yol açar. 

CANDİYOZİS NEDENLERİ

1) bozulan bağırsak yapısı (dizbiyozis)

2) ilaç kullanımı 

3) bağışıklığın düşmesi 

4)kronik stres 

5) yeterli su içmemek

6) basit karbonhidrat ağırlıklı beslenme

7) bozulmuş ağız ve diş florası 

CANDİDA TEDAVİSİNDE BESLENME 

Sağlıklı ve dengeli beslenmek bir tedavi şekli değil yaşam biçimidir.Candida albicans glikozu çok sever ve tüm glikoz kaynakları candidayı besler. Bu nedenle 2 ay rafine karbonhidrattan uzak durulmalıdır. Meyvelerin içerisinde bulunan fruktozda glikoza çevrildiği için meyvelerden de uzak durulmalıdır.Pirinç, bulgur, sirke, soya sosu ve mayalı yiyecekler candidiyozisi olanların uzak durması gereken diğer lezzetlerdir. Bir başka uzak durulması gereken grup ise her çeşit alkoldür çünkü alkol yüksek bir glukoz deposudur.

Bunların dışında uzak durulması gereken besinler ;

  • Süt ve süt ürünleri 
  • Tahıllar 
  • kurubaklagiller 
  • Fermente ürünler 
  • İşlenmiş et ürünleri (salam , sosis gibi)
  • Çay ve Kahve 

FAYDALI OLANLAR 

Öncelikle yıpranan bağırsak toparlamak adına probiyotiklerden destek alınmalıdır. Probiyotiklerin etkili olabilmesi için bu bakterilerin kalın bağırsağa değişime uğramadan ve canlı olarak ulaşması gerekmektedir. Bu nedenle prebiyotiklerle beraber kullanılmasına ilişkin öneriler bulunmaktadır. Pre ve probiyotik kombinasyonlarının sindirim sistemi çeperinin savunma özelliğini de güçlendirdiği bildirilmiştir. Candisiyozis tedavisinde başarılı olmanın ön koşulu bağırsak florasının oluşumu için içinde canlı organizmaların bulunduğu probiyotikler, yerine göre prebiyotikler ve bağırsak bağışıklık sistemini destekleyecek bitkisel ilaçlar kullanmaktır.

Sarımsak ve soğan bolca kullanılmalıdır. 

 Hindistancevizi Meyvesi ve Yagı

Greyfurt Çekirdeği Ekstresi

Zeytin Yaprağı Ekstresi

Kekik Yağı 

Zencefil, Rezene, Aloe Vera