Yurt dışında yayınlanan Tüketici Raporları, 30 Ocak 2019 - Test edilen 45 meyve suyunun yaklaşık yarısının, çocuklar ve yetişkinler için sağlık riski oluşturabilecek yüksek seviyelerde ağır metallere sahip olduğunu belirtti. Çarşamba günü yayınlanan raporda, az miktarda meyve suyunun bile risk alabileceği belirtiliyor.

Bilim adamı James Dickerson, günde yarım bardak meyve suyu bile endişelenmek için bir sebep olduğunu söylüyor. 

Austin Üniversitesi Texas Üniversitesi Pediatri profesörü Steven Abrams, “Çocuklarınıza meyve suyu veremeyeceğinizi söylememize gerek yok” diyor. Ancak, “meyve suyu çocuklar için  sağlıklı bir ürün değildir” diyor. Amerikan Pediatri Akademisi'nin yaşına göre sınır koyan meyve suyu hakkındaki kılavuzlarını yazdı.

Bu arada, meyve suyu üreticileri, raporun müşterileri gereksiz yere uyardığını söylüyorlar.

Tüketici Raporları uzmanları; Gerber, Minute Maid, Mott, Walmart'tan Büyük Değer, Dolar Genelinden Clover Valley ve Rite Aid'den Büyük Kazanma gibi iyi bilinen ve daha az bilinen markalar da dahil olmak üzere 24 marka tarafından yapılan 45 meyve suyunu test etti. 

Kadmiyum, kurşun, cıva ve inorganik arsenik seviyelerine odaklandılar, bu unsurların en büyük risklerden bazılarını oluşturduğunu ve araştırmaların yiyecek ve içeceklerde ortak olduğunu belirttiklerini söylediler. Test edilen meyve suları elma, meyve karışımları, üzüm ve armuttur.

Yeni test, 2011'de CR'nin elma ve üzüm sularında yüksek seviyede inorganik arsenik ve kurşun bulduğu bir araştırmanın devamı olarak yapıldı. Yeni bir gelişme olup olmadığını, diğer meyve sularını test etmek ve diğer ağır metalleri test etmek için yeni bir değerlendirme yapıldı.

Genel olarak, CR, meyve sularındaki ağır metal seviyelerinin son testlerinden bu yana azaldığını söylüyor. Ancak yeni raporda her meyve suyu test edilen dört metalden en az birini içeriyordu ve% 47 ya da 21'i kadmiyum, inorganik arsenik ve / veya kurşun seviyelerine ilişkindi. Hiçbiri cıva seviyesine ilişkin değildi. Diğer önemli sonuçlar:

21 kişiden yedisinde, günde yarım bardak veya daha fazla su içen çocuklara zarar verebilecek potansiyelde ağır metaller vardı ve 21 kişiden dokuzu günde bir veya daha fazla bardak içen çocuklar için risk aldı.
Meyve sularından on tanesi yetişkinler için de risk oluşturuyordu: Beşi günde bir yarım fincan veya daha fazla, beşi de bir fincan veya daha fazla günde potansiyel olarak tehlikeliydi.
En yüksek ağır metal seviyeleri, üzüm suyu ve meyve suyu karışımları idi.
Organik meyve suları, organik olmayanlara göre daha düşük ağır metal seviyelerine sahip değildi. 

Maruziyetin ne kadar ve ne kadar olduğuna bağlı olarak, ağır metaller çocuklar ve yetişkinler için risk oluşturabilir. CR, risklerin daha düşük bir IQ, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, tip 2 diyabet ve kanser gibi davranış sorunlarını içerdiğini, diğer birçok sağlık sorununda da bulunduğunu söylüyor.

Uzmanlar, sadece meyve suyundan değil, diğer kaynaklardan biriken ağır metaller için endişeleniyorlar. Sadece yiyecek ve içeceklerde değil, çevre boyunca bulunurlar; CR, bitkilerin ağır metalleri kirli toprak ve sudan emdiğini söylüyor.

Bu Çocuklar ve Yetişkinler İçin Ne Demektir?
Dell Pediatrik Araştırma Enstitüsü müdürü Abrams, çocuklara meyve suyu servisiyle ilgili en iyi tavsiyenin sınırlandırılması olduğunu söylüyor. Seçimlerini genişlet, diye ekliyor. "Sadece elma veya portakal kullanmayın."

Ebeveynler arasındaki yanılgıların arasında, organik meyve sularının ağır metallerde daha düşük olduğu söyleniyor. Doğru değil diyor. “Aileler, organik etiket seçmenin toksin içermemeyi garanti ettiğini varsaymamalıdır.”

Ayrıca çocuklara meyve suyu suyunu meyve suyu kutuları veya torbalarından vermekten vazgeçiriyor. “Çocuklar yudumlamaya meyilli olacaklar ve dişlerinde oturan çok fazla meyve suyu alıyorlar (oyukları riske atıyorlar.) Uygun, bunu anlıyorum. Ama bence daha çok içmeye meyilli.” 

Bir açıklamada, bir endüstri grubu olan Meyve Suyu Birliği Derneği'nin teknik direktörü Patricia Faison, gereksiz endişeleri bildirmek için Tüketici Raporları'nı suçladı.

“Meyve suyunda eser ağır metal seviyelerinin varlığının bireyler arasında herhangi bir yaşam aşamasında herhangi bir olumsuz sağlık sonucuna yol açtığını gösteren hiçbir bilimsel kanıt yoktur” diyor.

"Meyve suyu endüstrisi, gıda güvenliği için ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından belirlenen düzenlemeleri karşılayan veya aşan güvenli, yüksek kaliteli besleyici meyve suyu sağlamaya kararlıdır."

Faison, meyve suyu üreticilerinin de kendi testlerini yaptığını söylüyor.

Gerber ayrıca, “Gerber'de, küçükler için yüksek kaliteli ve güvenli beslenmeyi sağlamak için daima fazladan yol kat ediyoruz. Meyve suyumuza gelince, bu, bileşenlerimizin, suyumuzun ve bitmiş meyve sularımızın düzenli olarak test edilmesi anlamına geliyor. kirleticileri azaltmak ve sınırlandırmak için çiftçilerimizle birlikte çalışmak ve mevcut en hassas analitik ekipman ve test yöntemlerinden bazılarını kullanmak. ”