Buraya başlamadan önce, not etmekte fayda var: duygusal beslenme kötü değildir! Demek istediğim, yemek yemek duygusaldır. Besinler vücudumuz için sadece beslenme ve enerji kaynağı değildir; tarihimizin, kültürümüzün, ailemizin bir parçasıdır. Yemek pişirmek ve yemek yemek, başkalarıyla iletişim kurma   ve sevdiğimiz insanlara önem verdiğimiz tüm yollardır.
FAKAT;
Duygularınızın ve stresinizin üstesinden gelemiyorssanız

Kendinize stresle başa çıkamadığınız için suçlu hissediyor ve utanıyorsanız. Bu suçluluk bir stres tepkisi yaratır ve kısır duygusal beslenme döngüsünde tuzağa düşmenizi sağlar: Kendinizi suçlu hissedersiniz ve duygusal yeme için utanırsınız, böylece duygusal olarak yemeye devam edersiniz.
Daha fazla bu kısır döngüye girmeden önce, başa çıkma mekanizmalarının önemi hakkında biraz daha konuşalım. 
Olumlu başa çıkma mekanizmaları arasında fiziksel aktivite, uyku, okuma, yazma, çizim, dışarı çıkma, arkadaşlarla vakit geçirme, ev işleri yapma ve evet, yemek yeme yer alır. 
Negatif başa çıkma mekanizmaları ise, uyuşturucu veya aşırı alkol kullanımını içerebilir. Diyet de olumsuz bir başa çıkma mekanizmasıdır, ve yaygın olanıdır .

Stresinizi ve duygusal boşluğunuzu doldurmak için yiyorsanız kendinize çoklu başa çıkma becerilerini geliştirin.

Tatil zamanlarında , stres veya anksiyete dönemlerinde uygulayabileceğiniz dikkatinizi değiştirme yöntemleri geliştirin. Gerektiğinde arayabileceğiniz birkaç farklı başa çıkma becerisinin bir listesini yapın. Örneğin,anneni arayabilir, facetimedan yeğenlerinle görüşerek dikkatinizi dağıtabilirsiniz. 

2. Yürüyüşe çıkmak, ağırlık kaldırmak, yoga dersi almak, ağlamak ya da çamaşırlarımı yıkamak (evet - ev işi sayısı!).
3.Yatıştırıcı: Müzik dinlemek, “Sex and the City” yi izlemek veya kitap okumak.
4.Zevk: Sevdiğin çikolatalı kurabiyeyi alıp yanına latteni içebilirsin. 
Burda dikkat etmeniz gerekn şey dikkatli ve sakin olmanız. O an sakinleşip , sizi hangi besinin rahatlatacağınızı doğru karar vermeniz gerekiyor. Ve yerkende tüm duyularınızla , yavaş yavaş, tadına vararak tüketin. Böylece hem tatmin olacaksınız hemde suçluluk hissetmeyecksiniz.

5.Bir şükür günlüğü tut. Şükrettiğiniz  üç şeyi ve o gün gerçekleşen en az bir olumlu şeyi yazmak için her sabah veya akşam üç dakikanızı ayırın. Bunu bir hafta boyunca deneyin ve daha olumlu bir zihniyete sahip olduğunuzu garanti edebilirim.
6.Öğünleri atlamayın. Öğün atlatmak sizi stres tepkisini daha da kötüleştiren dalgalanan kan şekeri seviyelerini değiştirir.. Bunun yerine, kan şekerinizi dengeli ve enerji düzeyinizi yükseltmek için her dört ila beş saatte dengeli yemek yemeyi hedefleyin.
7.Meditasyon yapmayı dene. Derin nefes almak için meditasyon yapmak veya egzersiz yapmak günde sadece birkaç dakika harcayarak daha sakin hissetmenize ve stres yanıtınızı azaltmanıza yardımcı olabilir. Meditasyon basittir ve her yerde yapılabilir. Headspace veya Calm gibi bir uygulamayı indirmeyi deneyin ve kısa bir rehberlik meditasyonunu dinleyin.
8.Müzik dinlemek. Müzik aklı ve vücutlarımız üzerinde rahatlatıcı bir etki yaratabilir, nabzımızı ve nabzımızı yavaşlatır, kan basıncını düşürür ve stres hormonlarının seviyesini azaltır. Stresli veya bunalmış hissetmeye başladığınızda, en sevdiğiniz şarkılardan bazılarını açın.
9.Desteği kabul et. Yardım istemek güçsüzlüğün  bir işareti değildir. Her şeyi kendinizin yapabileceğini beklemek gerçekçi değil, bu yüzden arkadaşlarınıza ve ailenize ulaşın ve ihtiyacınız olduğunda yardım isteyin.
10.‘Hayır’ demeyi öğrenin.