Yumurta et grupları arasında yer alır. Proteinin mükemmel kaynağıdır. Birçok mineral ve vitamini içerdiği için sağlıklı beslenmede önemli rol oynar. Kolay ulaşılabilir ve kolay hazırlanabilir olması ,kolay çiğnenebilir ve sindiriminin kolay olması nedeniyle her yaşa uygun bireyler tarafından tüketilebilir. Ama yumurtalar hakkında bir sürü yanlış bilgilendirme var. İşte yumurtalar ve gerçekler hakkında duyduğum en yaygın efsaneler.

EFSANE 1 YUMURTA BEYAZI SARISINDAN DAHA İYİDİR.

Bazı insanlar kalorileri hesabı yapmak, proteinleri yağsız olarak almak ve kolesterolü önlemek için sadece beyazları yerler. Ama yumurta proteininin yarısı aslında yumurta sarısında bulunur. Ve hatta Amerikan Kalp Derneği bile günde bir yumurtanın sağlıklı bir diyetin parçası olduğunu söylemekte. Ortalama 60 g olan yumurtada 6 g protein , 5 g yağ bulunmaktadır. Yumurta proteinin yağ asitlerince zengin olmasından dolayı biyolojik değeri %100 olarak kabul edilmektedir. Yani anne sütünden sonra örnek protein olarak gösterilmektedir. Esansiyel aminoasitler açısından , yumurta akı metiyonin hariç diğer tüm aminoasitleri sarıdan daha çok içermektedir. Yumurta sarısı ise ; vitamin A, D, E, tiyamin, riboflavin, biyotin, kolin ve pantotenik asit; yumurta akı ise niasin bakımından oldukça zengindir. Bu da demek oluyor ki sadece yumurtanın beyazını yediğimizde sarı içeriside olan önemli vitamin ve minerallerden eksik kalacağız. Yumurta Sarısı ayrıca gözlerinizi koruyan antioksidan  lutein açısından da zengindir.

EFSANE 2 SERBEST GEZEN TAVUK YUMURTASI HER ZAMAN SAĞLIKLIDIR.

Bu konuyla ilgili kafalar biraz karışık. Kafessiz tavuk demek serbest gezen tavuk demek değil. Kafes dışında da serbest olmayan bir alanda kapalı kalabilmektedirler. Serbest gezen tavuklarda her zaman sağlıklı demek değildir. Gezdiği alanda pestisit ve herbisit gibi kimysallar yiyebilir. Bu nedenle gezindiği alanın güvenilir olması önemli. Organik sertifikalı yumurtlar ise toprakta herhangi bir kimyasal bulunmayan , organik yemleri yiyen tavukların yumurtasıdır.

Efsane # 3: KAHVERENGİ YUMURTALAR BEYAZ YUMURTALARDAN DAHA SAĞLIKLIDIR. 

Aldatılmayın! Yumurtalar kahverengi, çünkü beyaz yumurtalardan farklı bir cins tavuktan geliyorlar. Bu yumurtaların beyazdan daha sağlıklı veya daha sağlıklı olduğu anlamına gelmez. İster beyaz ister kahverengi olsun, büyük bir yumurta yaklaşık 70 kalori, 6 gram protein ve 5 gram yağ içerir.

Efsane # 4: HORMONSUZ YUMURTALAR İÇİN DAHA FAZLA PARA ÖDEMELİSİNİZ. 

“Hormonsuz” ya da “eklenmiş hormonlar olmadan yetiştirilen tavuklar” gibi iddialar görebilmenize rağmen, bu sadece bir pazarlama tekniğidir. Kanuna göre kümes hayvanlarına hormon verilemez.

EFSANE # 5 : YUMURTALARI YIKAYARAK MUHAFAZA EDİN.

Yumurtalar aslında buzdolabında “satış” tarihine kadar üç haftaya kadar saklanabilir. Ve merak ettiyseniz, evet, satın alınan yumurtalar soğutulmalıdır. Yumurtalar paketlendiğinde ve ambalajlama için sterilize edildiğinde, doğal koruyucu kaplamaları çıkarılır. Bu, onları soğuk aldıklarında kabuk içine giren bakterilere karşı daha savunmasız hale getirir ve daha sonra oda sıcaklığında “terlemeye” devam eder. Köy tavuklarından yumurtalar, yıkanmadıkça koruyucu kaplamalarına sahip olacaklar. Her iki durumda da, yumurtaların buzdolabında tutulduğunda daha uzun süre kaldığını unutmayın.