“Öyle bir şey yedim ki hayatım değişti” belki biraz iddialı bir cümle olabilir ancak son dönemde yapılan araştırmalar, bazı besinlerin gerçekten de hayatınızı değiştirecek, hayat kalitenizi ciddi ölçüde yükseltecek özelliklere sahip olduğunu gösteriyor. Kendi fiziksel özelliklerinizi ve yaşam şeklinizi de dikkate alarak bu süper besinleri tükettiğiniz takdirde, daha sağlıklı olmak mümkün. İşte süper besinlerden bazıları ve özellikleri

Goji Berry (Kurt üzümü)

Goji berry, yani kurt üzümü, beş bin yılı aşkın bir süredir Asya’da ilaç tedavisinde kullanılıyor. Lycium barbarum ya da wolf berry diye de adlandırıldığı olur. Memleketi Çin ve Tibet olan kurt üzümünü son yıllarda Türkiye’de de bulmak mümkün. Ekşi-tatlı bir tada sahip olan kurt üzümünü kurutulmuş, çiğ veya pişmiş halde kullanabilirsiniz. Hatta kuru meyveler gibi çay ve keklerimizde şeker yerine kurt üzümü kullanabiliriz.

Ekşi-tatlı bir tada sahip olan kurt üzümünü kurutulmuş, çiğ veya pişmiş halde kullanabilirsiniz.

Ekşi-tatlı bir tada sahip olan kurt üzümünü kurutulmuş, çiğ veya pişmiş halde kullanabilirsiniz.

Goji berry, çok güçlü bir antioksidan içeriğine sahip olduğu için süper besinler arasında yer alıyor. Esansiyel aminoasitlerden zengin, 20 çeşit iz element içeriyor. Yüksek C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirici etkiye de sahip. Portakaldan daha fazla C vitamini, ıspanaktan daha fazla demir ve havuçtan daha fazla beta karoten içeriyor. Serbest radikallere karşı koruyucu olduğu için yaşlanma karşıtı özelliğe sahip. Libido artırıcı ve cinsel gücü artırıcı özellikleri de barındırıyor. A vitamini açısından (özellikle karotenlerden) zengin olduğunu için göz sağlığımız için önemli olan lutein ve zeaksantini zengindir. Goji berry, en iyi zeaksantin kaynaklarından biri olarak kabul edilir. B1, B2, B6 ve E vitaminlerini içerir. Kanser ve alzheimer önleyici etkisi vardır. Kan basıncını ve kolesterolü düşürür. Karaciğer dostudur.

Kefir

benzer. Kolay sindirilebilir proteinler ve doğal antibiyotikler içerir. Kefirin içindeki yararlı mikroorganizmalar laktaz enzimini tükettikleri için laktoz intoleransı olanlar tüketebilirler. Beyne enerji verir ve zihinsel gelişimi sağlar. Kansere karşı koruyucu etkisi vardır. Yüksek tansiyonu giderir. Kolesterolü düşürür ve kalp koruyucudur. Damar sertliğini giderir. Osteoporoz ve menopoz döneminde kemik erimesini önler. Bronşit ve astım nöbetlerini azaltır. Kansızlığı ve kan bozukluğunu giderir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve mikrobik enfeksiyonlara karşı direnci artırır.

Kefiri laktoz intoleransı olanlar tüketebilirler.

Kefiri laktoz intoleransı olanlar tüketebilirler.

Kinoa

Kinoa, Güney Amerika’da yetişen tahıllara benzese de aslında tohumları ıspanak ve rokayla bağlantılı olan kino, baskın bir tadı olmadığı için tüketilmesi kolay besinler arasında yer alıyor. Kinoa, tahıllar gibi pişirilip kullanılsa da protein ve lif içeriği tahıllardan, çözünür lifleri buğday ve mısırdan daha fazla bir besin. Yüksek kalite protein lizin ve metionin gibi esansiyel aminosaitlerden dengeli bir besin olduğu için vejetaryen beslenme türüne de uygun. Üstelik lif içeriğinden dolayı tahıllara göre daha fazla tok tutma özelliğine sahip. Kilo yönetimi için alternatif ve mükemmel bir kaynak.

Kinoa, diğer tahıllara göre daha fazla tok tutma özelliğine sahip.

Kinoa, diğer tahıllara göre daha fazla tok tutma özelliğine sahip.

Bunların dışında antimikrobiyal, antiinflamatuvar, kolesterol düşürücü aktiviteleri gibi birçok fizyolojik aktiviteleriyle popüler besinler arasında. Kinoa gluten içermediği için çölyak hastaları ve gluten hassasiyeti olan kişiler de rahatlıkla tüketebilir.

Kinoa manganez başta olmak üzere bakır, demir, magnezyum, fosfor mineralleri kaynağıdır. İçerdiği yüksek magnezyum ve posa sayesinde insülin direncini yönetici etkisiyle diyabetli hastalar kullanabilirler. Yüksek miktarda da B vitaminleri içerir. Esansiyel amino asitlerden zengindir. Yapılan çalışmalar kinoanın mükemmel bir antioksidan kaynağı olduğunu gösteriyor. Yüzde 20 protein içermesiyle de sporcular tarafından da kullanılabilir.

Nasıl pişirebilirsiniz?

Kinoa haşlanıp her şekilde tüketilebilir. İsterseniz salatanıza ekleyebilir, isterseniz pilavını yapabilirsiniz. Sabahları kahvaltılık gevrekler yerine kinoayı da kullanabilirsiniz. Kinoa aynı tahıllar gibi pişirilir, yani 1 bardak kinoaya 2 bardak su gerekir.

Siyah mercimek

Beslenme dünyasında yeni tahıllar siyah renkte. Siyah kinoa, siyah pirinç, siyah mercimek… Bu siyah renkli tahıllar, koyu renkleri nedeniyle yabanmersini, erik, kiraz ve benzeri mavi-mor meyvelerde bulunan aynı antioksidanlarıdan yüksek konsantrasyonlarda barındırıyor.  Antosiyaninler son zamanlarda hafıza artırıcı ve kanserle savaşma özelliği nedeniyle yakından araştırılan güçlü antioksidanlardan. Siyah mercimek, protein ve lif açısından da oldukça zengin.

Siyah pirinç

Yasak pirinç” olarak da bilinen kahverengi pirinç ya da yabani pirinç, daha az popüler olmasına rağmen, çoğu diğer pirinç çeşitlerinden daha çok faydası var. Güçlü hastalıklarla savaşan antioksidanlar açısından en zengin olan pirinç türü olan siyah pirinç, aynı zamanda diyet lifi, anti-inflamatuar özellikler içeriyor. Diyabet, kanser, kalp hastalığı ve hatta kilo gelişimini durdurmaya yardımcı oluyor. Siyah pirinç flavanoid, lif, demir ve bakırı gibi minerallerden zengin bir kaynak.