Oral kontraseptif hap (OCP) veya "hap", muhtemelen çoğunuzun almaya çok aşina olduğu bir şeydir. Aslında, her 4 kadından 1'i üreme yılları boyunca bir noktada OCP'yi kullanıyor. Bununla birlikte, haptan çıkarken muhtemelen çok fazla belirsizlik vardır. Bilmeniz gerekebilecek birçok şey olabilir. Hap kullanan kadınlarda, almayanlara göre metabolik değişiklikler meydana gelebilir. Bu değişiklikler potansiyel olarak genel sağlığı ve beslenme durumunu değiştirebilir. Hapın uzun süreli kullanımı, vücudunuzdaki çeşitli besin maddelerini tüketme potansiyeline sahiptir.

Bunu söyleme konusunda isteksizim (çünkü pek çok doktor ve sağlık profesyoneli kadın sağlığını anlamakta harika) AMA birlikte çalıştığım pek çok kadın, haptan kurtulmak için kendilerini desteksiz hissettiklerini söylüyor. Hazır olduklarını hissetmelerine rağmen. BEDENİNİZİ DİNLEYİN diyorum. Sonuçta, hap etkili bir doğum kontrol yöntemi olduğu ve semptom yönetimine yardımcı olduğu kadar  şaşırtıcı şeyler de yapıyor. Aynı zamanda, doğal adet döngünüzü devralır, doğal hormon düzenlemenizi bozar ve genellikle vücudunuzda neler olup bittiğiyle ilgili çok şey söyleyebilecek semptomları bastırır.

Bu blog yazısının odak noktasına geri dönelim ... hapın uzun süreli kullanımı vücudunuzdaki çeşitli besin maddelerini tüketme potansiyeline sahiptir. Hapı bırakırken her zaman normalden daha düşük seviyede olabilecek vitamin ve mineralleri değiştirmeye odaklanıyorum. Temel besinler şunları içerir:

B VİTAMİNLERİ - B6, B12

B Vitaminlerinizin çoğu vücudunuzun sağlıklı hücreler yapmasına ve günlük aktiviteleriniz için kullanabileceğiniz enerjiyi üretmesine yardımcı olur.

OCP alan kadınlarda almayanlara göre B6 kan seviyelerinin daha düşük olduğu bulunmuştur (% 75!).

Diyet alımına rağmen OCP alan kadınlarda B12 seviyeleri sürekli olarak daha düşük görünmektedir. Hapı alırken B12 seviyelerinin daha düşük olmasının nedeni tam olarak anlaşılamamıştır.

Hap kullanırken ve bırakırken diyetinize yeterince B12 içeren yiyecekler eklediğinizden emin olmak iyi bir fikirdir. B12'yi sığır eti, kuzu eti, süt ürünleri, yumurta ve sahte etler gibi B12 ile güçlendirilmiş bitki bazlı proteinlerde bulabilirsiniz.

FOLATE (B9 vitamini)

Hap tek başına folat seviyelerini düşürmese de, vitamin emilimini azaltabilir. Diyetiniz, vücudunuz tarafından alınan olası düşük seviyelere karşı koymak için yeterli folat içermiyorsa, hapı bıraktıktan sonra alımınızı artırmanız gerektiğini fark edebilirsiniz. Folatı yapraklı yeşilliklerde, kuvvetlendirilmiş ekmeklerde ve tahıllarda veya baklagillerde bulabilirsiniz.


MAGNEZYUM

Enerji üretiminde de önemli olan magnezyum, hapın uzun süreli kullanımı ile kanda azalan bir mineral olma eğilimindedir. Fındıklarınızı, tohumlarınızı, baklagillerinizi ve koyu çikolatalarınızı yiyin!


C VİTAMİNİ

Diyetiniz C vitamini açısından zengin bol miktarda yiyecek içeriyorsa, vücudunuzun C vitamini seviyeleri konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Bazılarımız için hap, yediğimiz gıdalardan C vitamini alma ve vücutta saklama şeklimizi değiştirebilir. Bundan kaçınmak için diyetinizde çilek, kivi, portakal, kırmızı biber ve domates gibi çok sayıda taze meyve ve sebze bulunduğundan emin olun.


E VİTAMİNİ

E Vitamini, vücutta hücrelerin hasar görmesini önlemeye yardımcı olan önemli bir antioksidandır. Zeytinyağı, kuruyemişler ve tohumlar gibi sağlıklı yağlar E vitamini açısından zengindir. Hapı alan kadınlarda daha düşük E vitamini seviyeleri gözlemlenmiştir ve takviye veya artan tüketim, hapla ilişkili potansiyel kardiyovasküler yan etki riskini azaltabilir.

SELENYUM

Doğum kontrol hapının kullanılması selenyum emilimini engelleyebilir. Selenyum, diğer şeylerin yanı sıra, tiroid bezinin işlevinde, sinir sisteminde ve vücudunuzun DNA'sının onarımında rol oynar. Selenyum, diyetinize dahil etmeniz gereken ve hap kullanımından emilim etkilenmişse yerine koymanız gereken önemli bir besindir. Selenyum Brezilya fıstıklarında, vahşi balıklarda (civa alımına dikkat edin), kümes hayvanlarında ve yumurtalarda bulabilirsiniz.

ÇİNKO

Çinko, vücuttaki birçok hücrede bulunan önemli bir besindir ve bağışıklık sisteminizi desteklemeye yardımcı olur. Hapı kullanırken vücudunuzun çinko kullandığı ve bu nedenle kandaki çinko seviyelerini olumsuz etkilediği düşünülmektedir. İyi çinko kaynakları arasında fındık ve tohumlar, yumurtalar, istiridye ve kinoa bulunur.

Gördüğünüz gibi, araştırma orada! OCP, kan seviyelerinizi birçok temel vitamin ve mineralden kesinlikle tüketebilir. Bu, araştırmada oldukça uzun bir süredir belirgindir.

Bu, özellikle doğum kontrol hapı bıraktıktan sonra mümkün olan en kısa sürede hamile kalmayı planlıyorsanız, beslenme öncesi bakımın önemini daha da vurgulamaktadır.

Tavsiyem - vaktinden önce düşünün! Doğum kontrol hapı bırakmadan 3 ay önce beslenmenize odaklanmaya başlayın (ideal bir dünyada 6 ay daha da iyi olurdu!). Önemli besin seviyelerinizi kontrol ederek bir kan testi yaptırın, kadın sağlığı / doğurganlık diyetisyeniyle sohbet edin ve haptan mümkün olan en sorunsuz geçişi gerçekleştirmenizi sağlayacak bir plan oluşturmak için bir plan hazırlayın.

Bu, vücudunuza tükenmiş herhangi bir besin maddesini geri kazanma, vücudunuzu adet döngünüzü yeniden kurma ve düzenleme için daha iyi hazırlama ve bir bubba için denemeye başlamak için haptan çıkıyorsanız daha erken gebe kalabilmek için kendinize en iyi şansı verme fırsatı verir.

Lütfen dikkat: Herhangi bir takviyeye başlamadan önce bir kan testi düzenlemek için daima doktorunuza ve diyetisyeninize görünün.

Haptan kurtulmak için fazladan destek ve rehberlik mi istiyorsunuz? "Hap Sonrası Plan" tam da bunun için tasarlanmıştır! Bu,% 100 hapı doğru şekilde bırakmanız için sizi güçlendirmeye odaklanmıştır. Benimle 1: 1 çalışacak ve sizin için özel olarak tasarlanmış özel planınız olacak. Bununla ilgili daha fazla bilgi edinin aşağıdaki düğmeyi tıklayın!