Çoğu kişiye kilo vermenin basit bir matematik meselesi olduğu öğretildi. Kalorileri azaltın - özellikle 3.500 kalori ve yarım kilo kaybedersiniz!
Gerçek şu ki, dikkatli kalori hesaplamaları bile her zaman tek tip sonuçlar vermez.  Vücudunuzun kalori yakma şekli, yediğiniz yemeğin türü, vücudunuzun metabolizması ve hatta bağırsağınızda yaşayan organizmaların türü gibi bir dizi faktöre bağlıdır.  Bir başkasıyla aynı sayıda kalori yiyebilir, ancak kilonuz söz konusu olduğunda çok farklı sonuçlara sahip olabilirsiniz.
Kalori fikrini bırakSağlıklı bir kiloya ulaşmak için diyet kalitesini iyileştirmeye ve sürdürülebilir yaşam tarzı yapmaya çalış! Vücudunuzun kalorileri nasıl işlediğini üç ana faktör etkiler.
1. Bağırsak mikrobiyomunuz.  Bağırsağınızda trilyonlarca organizma yaşar ve baskın türler vücudunuzun gıdalardan ne kadar kalori yakacağını etkileyebilir.  Araştırmacılar, doğal olarak zayıf olan insanların, fazla kilolu olanlardan farklı olarak içlerinde yaşayan farklı organizmalara sahip olduklarını bulmuşlardır. 
2. Metabolizmanız.  her vücudun, ağırlığı yöneten bir "ayar noktası" olduğunu söylüyor.  Bu ayar noktası, genleriniz, çevreniz ve davranışlarınız dahil olmak üzere çeşitli faktörleri yansıtır.  Beyninizin tabanında bulunan ve vücut ısınız gibi şeyleri de düzenleyen bir bölge olan hipotalamusunuz, vücut ağırlığınızın bu ayar noktasının altına düşmesini önlemek için koruma sağlar - bu, kilo vermeye çalışıyorsanız gerçekten bir bonus değildir. 
3. Yediğiniz yemeğin türü.  Yiyecek seçimleriniz kalori alımınızı da etkileyebilir, sadece belirli kalori içerikleri nedeniyle değil.  Cell Metabolism'de yayınlanan bir 2019 araştırması, işlenmiş gıdaları yemenin, işlenmemiş gıdaları yemeye kıyasla insanları daha fazla kalori yemeye teşvik ettiğini buldu. 10 kişilik 2 grup kuruldu ve bir gruba sağlıklı besinler bir gruba hazır besinler yedirildi. Hazır besin ile beslenen grubun günlük 500 kalori daha fazla aldığı anlaşıldı. Çünkü hazır beslenme daha çok yeme isteğine sebep oldu.  Peki ne yapmak lazım ?
Yediklerimizin kalitesini arttırın.
Uyku kalitenizi arttırın.
Stresi azaltın.
İlaçlarınızı kontrol edin. Ve 
Bir prosfesyonele danışın!