Sıkı bir diyete bağlı kalmak zor olabilir, bu yüzden yeme düzenlerimiz çılgınca değişebilir. Yeni bir çalışma, bu değişikliklerin kardiyovasküler sağlığı nasıl etkileyebileceğini inceledi.

Uzun vadede doğru yemek yemek kardiyovasküler problem riskini azaltsa da, dalgalı bir diyet rejiminin kalp sağlığımızı nasıl etkilediği konusunda daha az şey biliyoruz.

Çünkü pek çok insan bir diyet seçiyor ve ardından yavaş yavaş ondan vazgeçiyor. araştırmacılar yo-yo diyetinin kalp-damar hastalıkları belirteçlerini nasıl etkileyebileceği ile ilgileniyorlar.

 

IN West Lafayette'deki Purdue Üniversitesi'nden Prof. Wayne Campbell tarafından yönetilen bir ekip araştırmaya başladı. Bilim adamları yakın zamanda bulgularını Nutrients dergisinde yayınladılar. 

Çalışmalarda diyete uyum sürecinde pozitif , daha az sağlıklı bir beslenme rejimine döndüklerinde, biyobelirteçler daha az elverişli hale geldi.

Ardından, sağlıklı diyetler yeniden başlatıldığında, metabolik belirteçler bir kez daha düzeldi.

Burda kilit mesaj, sadece birkaç haftalık sağlıklı beslenmenin kalp-damar sağlığı belirteçlerinde ölçülebilir iyileştirmeler yapabileceği, ancak aynı zamanda, bir kişinin sağlıklı beslenmeyi sonlandırmasıyla sağlıksız durumuna dönmeleri uzun sürmeyeceği. 

Sonuç olarak ; 

Sağlıklı beslenmeye adapte olamayan insanları teşvik etmekten vazgeçilmemelidir.