1. FİZİKSEL DEĞİŞİM 

İlk önce sizi değişmeye iten şeyin ne olduğuna karar verin. Sağlıklı olmak için mi yoksa fit olmak için mi? Ruhunuzun ve duygularınızın derinliklerine inin ve değişiklik yaptktan sonra hayatınızın nasıl değişeceğini düşünün.

2.DÜŞÜNCE 

Vücudun için yaptığın egzersiz kadar beynin içinde yapıyor musun? Yeni bir şeyler öğrenmek beyine açılan en büyük savaştır. Ayrıca motivasyonun içinde bir beslenme kaynağıdır. Yeni bir dil öğrenme yada müzik aleti çalma gibi bir etkinlik harika olacaktır.

3.HEDEF 

Hedef, ulaşılabilir ve ölçülebilir olmalı. Çok hırslı olmamak önemlidir.Pek çok insan , ulaşılması zor olabilecek bir amaç hedefler. Uzun vadeli değişiklikşlerin çoğu yavaş gerçekleşir bu nedenle başarıyla yapabileceğiniz küçük değişiklikleri belirleyin. Değişim olay değil süreçtir

4. PLAN 

Eğer planlamada başarısız olursanız , başarısız olmayı planlıyorsunuz.  Yapabilecekleriniz konusunda gerçekçi olun. Basit tutun ve kesin olun. Yeni alışkanlığınızı ne kadar ve ne sıklıkla uygulamak istersiniz? Örneğin: Haftada üç gece akşam yemeğinden sonra dondurmayı bir parça meyve ile değiştireceğim. Haftada iki kez İspanyolca öğrenmek için 30 dakika dinleyeceğim. Çocukları yatırdıktan sonra bir dakika boyunca derin nefes alıştırması yapacağım. Bunları bir takvime yazın ve evde ya da ofisinizde bir duvara yerleştirin. Bir başka harika fikir, ilerlemenizi izlemenize yardımcı olacak uygulamaları indirebilirsiniz.

5.ARKADAŞLARDAN DESTEK ALIN 
Hedeflerine doğru çalışırken sizi kim destekleyebilir?
Planını kiminle paylaşmak istediğini yaz. Onların desteğini isteyin. Seni gerçekten seven insanlar bu yolculukta sana yardım edecek. Hedeflerinizi sosyal medyada paylaşın. Bu değişim taahhüdünüzü gösterecektir. Değişim genellikle bir takım çalışmasıdır. Markete gidebilir, birlikte yemek yapabilir veya yürüyüşe çıkabileceğiniz bir ortak bulun.